Przedszkole

                                                            CZAS W PRZEDSZKOLU!

 

 

 

 

Niepubliczne Jednooddziałowe Przedszkole w Witeradowie

Grupa Słoneczka

 

 

         Przedszkole w Witeradowie jest placówką dbającą o zdrowy, twórczy i radosny rozwój każdego podopiecznego. Dzięki wykorzystywaniu różnorodnych metod pracy, nasze spotkania zamieniają się w prawdziwą przygodę, podczas której uczymy się bawiąc. Zabawa jest podstawową aktywnością dziecka odpowiadającą jego aktualnym potrzebom rozwojowym, dlatego wykorzystujemy ją do nabywania nowych umiejętności i wiedzy o świecie.     

          Nasza grupa przedszkolna jest zróżnicowana wiekowo. Takie środowisko niesie ze sobą wiele korzyści. Dzieci uczą się od siebie nawzajem. Młodsze naśladują aktywności starszych kolegów, co przyczynia się do naturalnego nabywania nowych umiejętności. Starsi koledzy mają okazję rozwijać empatię, wyrozumiałość i umiejętność niesienia pomocy. W grupie różnej wiekowo rywalizację zastępuje współpraca. Dzieci dostrzegają różnice w etapie rozwojowym kolegów i rezygnują z oceniania lub konkurowania na korzyść wspierania się.

          Przebywanie na świeżym powietrzu jest naszym stałym punktem dnia. Zarówno latem jak i zimą staramy się spędzać czas na dworze. Zimą budujemy lodowe bazy i tworzymy śniegowe bałwany. Latem poznajemy tajemnice przyrody, obserwując zmiany otaczającego nas świata. Nasz duży plac zabaw i boisko szkolne stwarzają warunki do wielu aktywności.

 

Poniżej prezentujemy nasze przedszkolne wydarzenia.

 

NADCHODZI JESIEŃ

      Jak ten czas szybki leci.. za nami już wrzesień. Możemy śmiało powiedzieć, że w tym miesiącu nie próżnowaliśmy. Nasze jesienne tygodnie są pełne barw, dźwięków i smaku. W minionym czasie rozmawialiśmy o porach roku. Zastanawialiśmy się jakie zmiany w przyrodzie występują w każdej z nich. W naszej sali pojawił się kącik pełen przyniesionych przez nas darów jesieni. Wśród nich były także warzywa i owoce. Były… bo już je skonsumowaliśmy. Najpierw je dokładnie pooglądaliśmy, porozmawialiśmy o tym jak rosną, a potem z apetytem je jedliśmy. Bardzo podobał nam się ten przedszkolny piknik. Na nim nawet kalarepa i burak zostały z radością schrupane. Poznaliśmy także smoczy owoc, okazało się, że pitaja to owoc kaktusa. Niektórzy z nas mieli także okazję malować warzywem, ciekawe czy zgadniecie którym? Dobrze, że wśród nas są zapaleni grzybiarze, dzięki nim mogliśmy podziwiać ogromne kanie i maleńkie maślaczki. Nie zabrakło także corocznego jesiennego ,samodzielnie przygotowanego, pełnego witamin soku warzywno-owocowego.

          

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA

Miniony tydzień rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Chłopaka. Dziewczyny z radością zaśpiewały chłopcom „Sto lat”, złożyły życzenia, wręczyły upominki przygotowane przez rodziców oraz zrobione przez siebie medale. Nasze świętowanie urozmaiciła wizyta przedstawicieli Szkoły Językowej Helen Doron w Olkuszu. Panie zorganizowały dla nas kilka zabaw w czasie których utrwaliliśmy angielskie słowa. W tym tygodniu na zajęciach rozmawialiśmy o drzewach. Rozpoznawaliśmy drzewa iglaste i liściaste. Dowiedzieliśmy się, że igły drzew iglastych to przekształcone liście. Oglądaliśmy i porównywaliśmy różne igły. Znaleźliśmy także takie które są miękkie i nie kują. Poznaliśmy cykl życia drzewa i zastanawialiśmy się gdzie te rośliny kryją nasiona. Poznaliśmy także nowe słowo – fotosynteza. Starszaki z darów lasu jesienne mandale. Oczywiście nie zabrakło kasztanowych zabaw i jesiennych piosenek.​​​​​​

  

 

WYCIECZKA DO SOWIARNI W SŁAWKOWIE

Jak wygląda największa sowa świata? Jaką tajemnice kryją sowie oczy? Gdzie sowa ma uszy? Na te i inne pytania zdobyliśmy odpowiedź podczas naszej wycieczki do Sowiarni w Sławkowie.  Pan Bartek prowadzi dom tymczasowy i lecznicę dla dzikich sów i innych drapieżnych ptaków. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z życiem tych niezwykłych zwierząt. Największą sowę mogliśmy pogłaskać, a najmniejszą potrzymać na ręce. To było ciekawe doświadczenie. Oprócz sów na terenie sowiarni przebywają także kozy, alpaki i owce. Zwierzęta stale towarzyszyły nam w czasie naszej wycieczki. Mogliśmy je głaskać i karmić. Oprócz obcowania ze zwierzętami mieliśmy także do wykonania zadnie polegające na zebraniu wszystkich pieczątek ukrytych na terenie sowiej farmy . Ta wycieczka długo pozostanie w naszej pamięci.

 

PRZYGOTOWANIA DO ZIMY

W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Poznaliśmy skrzata Alojzego, który opowiedział nam o różnych sposobach przetrwania zimowych warunków. Dowiedzieliśmy się, że niektóre zwierzęta np. bociany przemieszczają się w tereny o łagodniejszym klimacie, jeże i niedźwiedzie zapadają w sen zimowy, a np. wiewiórki tworzą spiżarnie w których gromadzą zapasy na zimę. Poznaliśmy budowę i zwyczaje wybranych zwierząt. Okazało się, że jeże nie noszą jabłek na kolcach i nie są one ich przysmakiem. Ponadto w tym tygodniu intensywnie usprawnialiśmy ręce. Wykonaliśmy kilka prac plastycznych przedstawiających naszych leśnych przyjaciół. Dopisująca piękna pogoda pozwoliła nam na codzienne spacery i zabawy na placu zabaw.

 

 

GDZIE KRYJE SIĘ WODA?

W tym tygodniu nasze zajęcia związane były z tematyką wody. Z kropelką poznaliśmy obieg wody w przyrodzie. Dowiedzieliśmy się skąd się bierze deszcz i jak powstaje chmura. Poznaliśmy trzy stany skupienia wody. Tworzyliśmy własny kolorowy deszcz. Najpierw w słoiku z wodą i chmurą z pianki do golenia. Później w czasie zajęć z elementami ,,Edukacji przez ruch” ćwiczyliśmy rytmiczne kreślenie kresek, które stały się kroplami deszczu. Opowiadając o swoich pracach próbowaliśmy powiedzieć jaki jest nasz kolorowy deszcz. Chcielibyśmy, żeby miał smak ciasteczek, bananów czy truskawek. Utrwaliliśmy nazwy drzew. Z liśćmi ćwiczyliśmy klasyfikowanie i przeliczanie elementów. Dzięki pięknej pogodzie, mieliśmy wiele okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nasze październikowe zajęcia zakończyliśmy jesienną ścieżką sensoryczną.

                   

W TEATRZE

Po październikowych zajęciach poświęconych tematyce jesiennej, wkroczyliśmy w listopadowy miesiąc. Rozpoczęliśmy go od zajęć poświęconych tematyce teatru. Nasze zajęcia urozmaiciła wycieczka do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu na spektakl pt.: „Legendy polskiego morza”. Tam poznaliśmy historię pięknej królowej mórz Juraty. W czasie zajęć mieliśmy okazję podejmować różne wyzwania teatralne. Poznaliśmy lalki teatralne, ludzi pracujących w teatrze oraz elementy sali teatralnej.

POLSKA-NASZA OJCZYZNA

Później nasze zajęcia wypełniły treści poświęcone tematyce naszego kraju. Wzięliśmy udział w szkolnych uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Przypomnieliśmy sobie polskie symbole narodowe. Oglądaliśmy i opisywaliśmy mapę Polski. Odkrywaliśmy skarby krajobrazu naszego kraju. Podsumowaniem naszych zajęć była wycieczka do „Podziemnego Olkusza”. Zwiedziliśmy część poświęconą górniczym tradycjom miasta. Oglądaliśmy makietę prezentującą rozwój olkuskich kopalni. Bardzo podobała nam się „Srebrna Komnata” w której dowiedzieliśmy się, że kiedyś w Olkuszu bito monety. Zwiedzanie zakończyliśmy malowaniem gipsowego odlewu gwarka. Wspólnie stwierdziliśmy, że była to bardzo udana wyprawa.

UCZUCIA GUCIA - W ŚWIECIE EMOCJI

W ostatnim czasie realizujemy zajęcia poświęcone emocjom. Nasze przedszkole odwiedzał magiczny konik Gucio. Jego wyjątkowość polega na tym, że jego grzywa zmienia kolor w zależności od odczuwanej przez niego emocji. Razem z naszym bohaterem ćwiczyliśmy nazywanie, rozpoznawanie i radzenie sobie z emocjami. Dowiedzieliśmy się, że nie ma złych i dobrych emocji, a każda z nich jest nam potrzebna. Radość mówi nam co lubimy robić, co nasz uszczęśliwia. Złość informuje nas , że coś nam się nie podoba i nasze granice zostały przekroczone. Strach ratuje nas przed niebezpieczeństwem. Gucio proponował nam różne ćwiczenia oddechowe pomagające nam wrócić do stanu równowagi.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie
    Witeradów 394

  • +48737280986

Galeria zdjęć