18 listopada 2024 r. klasy IIIa i IIIb podziwiały przedstawienie teatralne pt. "Przyjaciele z Bullerbyn" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Spektakl skupiał się na pełnej radości zabawie najmłodszych mieszkańców wioski Bullerbyn. Widzowie byli pod wrażeniem pomysłowości i kreatywności bohaterów. Uczniowie wracali do szkoły z uśmiechem i zamiarem wypożyczenia w naszej szkolnej bibliotece lektury, by ponownie spotkać się z bohaterami książki.
W naszej szkole odbyło się prawdziwe święto matematyki – obchodziliśmy XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji wszyscy, od uczniów po dyrekcję i pracowników szkoły, mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z tabliczki mnożenia. Uczniowie klasy 6a, wspólnie z nauczycielem matematyki, wyruszyli na matematyczną misję! Odwiedzali wszystkie klasy, gabinety i korytarze, rozdając losy z przykładami z tabliczki mnożenia. Każdy, kto podał poprawną odpowiedź, otrzymał słodką nagrodę – cukierka. Również na lekcjach nie zabrakło matematycznych atrakcji. Tabliczka mnożenia była tematem przewodnim – a dzięki różnym zabawom i wyzwaniom usłyszeliśmy od uczniów: "Ale fajna nauka i zabawa!" To był dzień pełen uśmiechów, radości i matematycznej energii! Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i świetną atmosferę!
"Każdy może być święty, jeśli tylko chce" - pod takim hasłem, 31 października 2024 r. odbył się w naszej szkole Mały Bal Wszystkich Świętych. Były śpiewy, zabawy i tańce, a wszystko w pięknych strojach aniołów i świętych. W tym roku szczególni goście balu to św. Maksymilian Kolbe i św. Faustyna Kowalska, których mogliśmy bliżej poznać, oglądając krótkie filmy o ich życiu. Za słodki upominek dziękujemy Radzie Rodziców.
24 października 2024 r. odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Wychowankowie zostali przyjęci przez Dyrekcję do braci uczniowskiej naszej szkoły. Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym. Rodzice wręczyli swoim pociechom upominki i zaprosili na słodki poczęstunek. Życzymy naszym drogim uczniom, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanek i kolegów.
Jesteśmy pod wrażeniem choreografii, młodzieńczej energii i pięknego przesłania musicalu "Karma" na motywach "Romea i Julii". Przedstawienie było efektem pracy Młodzieżowego Teatru Muzycznego "Od Początku" w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Wielu z nas ma ochotę dołączyć do tej ekipy! Po spektaklu poszliśmy na jesienny spacer do tężni solankowej w Olkuszu. Uczestnikami wycieczki byli uczniwoie klasy VII i VIII.
22 października 2024 r. uczniowie klasy VII udali się do MOK-u w Olkuszu na przedstawienie pt. "Dziady" cz. II. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia zabrali nas w czasy ludowych wierzeń, w których świat realny współistniał ze światem duchów. Nocne wydarzenia z cmentarnej kaplicy i przedstawione tam moralne prawdy na długo pozostaną nam w pamięci.
Jak co roku, 18 października 2024 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnoświatowej akcji "Milion dzieci modli się na różańcu dla jedności i pokoju". Poznaliśmy cel akcji, obejrzeliśmy krótki film "Historia pewnego różańca" i wspólnie odmówiliśmy modlitwę. Zwróciliśmy uwagę na globalny zasięg akcji - poprzez tę modlitwę nie tylko jednoczymy się duchowo, ale także wspieramy kraje, które są od nas geograficznie odległe, a które cierpią z powodu konfliktów zbrojnych, takie jak Liban, Ziemia Święta czy Burkina Faso. To wsparcie jest nieocenione, zwłaszcza dla chrześcijan, którzy w tych regionach doświadczają prześladowań.
15 października 2024 r. klasy I-III wybrały się już kolejny raz na lekcję w kinie zatytułowaną „KOLOROWE EMOCJE, CZYLI CO NAM W DUSZY GRA”. Były to interaktywne zajęcia multimedialne, połączone z seansem filmowym. Lekcja poruszała bardzo aktualny problem radzenia sobie z emocjami. Uczniowie podczas lekcji: dowiedzieli się, co to są emocje i jak je nazywać, poznali różnice między emocjami a uczuciami, uświadomili sobie, że każdy człowiek odczuwa emocje, zrozumieli, że wszystkie emocje są potrzebne i nie należy ich oceniać, zobaczyli, jak wyrażać swoje emocje w taki sposób, aby nie ranić innych ludzi, poznali siebie i swoją wrażliwości, poczucie własnej wartości, pozytywne sposoby wyrażania emocji, zobaczyli, jak radzić sobie z porażkami. Każde dziecko uczestniczące w lekcji otrzymało przygotowany gadżet związany z tematyką lekcji. Na zakończenie uczniowie obejrzeli znakomity film animowany “Luis i obcy” - aby jeszcze lepiej zrozumieć emocje swoje i innych.
11 października 2024 r. świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy 4 przygotowali akademię, podczas której zaprezentowali niezwykle barwny atlas... uczniów 😊 Podczas uroczystości Dyrektor szkoły, Pan Dariusz Rzepka, wręczył pracownikom szkoły nagrody. Serdeczne życzenia popłynęły również ze strony Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim tworzącym naszą szkolną społeczność za troskę, życzliwość, mądrość, uśmiech i wszelkie starania, aby w naszej szkole było bezpiecznie, ciekawie i rodzinnie.
Początek roku szkolnego to w naszej szkole czas kampanii wyborczej do Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci przygotowali plakaty zawierające hasła wyborcze i ciekawe pomysły, które miałyby być zrealizowane w szkole. Wyniki wyborów w zakładce: Samorząd Uczniowski.
7 października 2024 r. w Dworku w Krzykawce odbyła się wystawa fotografii "Cisza i Pustka", której autorami byli uczniowie naszej szkoły: Krzysztof Barczyk, Eryk Krzywicki oraz Jan Piątek. Prace powstały pod kierunkiem Pani Doroty Cieśli. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
W naszej szkole świętowaliśmy Dzień Chłopaka, który przypada 30 września. Dziewczynki z każdej klasy złożyły swoim kolegom życzenia i podarowały upominki. Każda klasa celebrowała ten dzień z radością i uśmiechem :)
W dwa wrześniowe słoneczne dni uczniowie klas I-III i IV-VIII uczestniczyli w jesiennym rajdzie Doliną Racławki. Aktywny wypoczynek wśród pięknej przyrody, różnorodne gry i zabawy, integracja, budowanie więzi i dbanie o relacje oraz regeneracja sił podczas pikniku – to doskonały pomysł na wspólne rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
Uczniowie klasy VII i VIII segregowali i pakowali dary zgromadzone w naszej szkole i przeznaczone dla osób dotkniętych powodzią. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!
23 września 2024 r. uczniowie klas III-VIII spotkali się na wspólnym czytaniu. Gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Zagłębia w Sosnowcu: Panią Beatę Deutschman i Pana Tomasza Muszyńskiego, którzy wspólnie z uczniami i nauczycielami przeczytali fragmenty ,,Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy. Dziękujemy Panu Przemysławowi Kani, Prezesowi Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, aktorowi Teatru Zagłębia w Sosnowcu za zaproszenie do udziału w tegorocznej akcji, która została zorganizowana w ramach projektu „Wspólne czytanie 2024” finansowanego z budżetu Miasta i Gminy Olkusz Olkusz.
14 września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy i promowanie właściwych postaw. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu na temat podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Zobaczyli również praktyczne wykorzystanie tej wiedzy w przedstawionej scence ,,I Ty możesz zostać bohaterem" przygotowanej przez uczniów klasy VIb.
10 września 2024 r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w warsztatach historyczno - artystycznych, które odbyły się w Bazylice Mniejszej p.w. św. Andrzeja Apostoła, Batorówce oraz Podziemiach Olkusza. Uczniowie gromadzili również dokumentację fotograficzną oraz zbierali niezbędne materiały do wykonania pracy na konkurs plastyczny ,,Skarby olkuskiej starówki”. Zwycięskie prace zostaną opublikowane w książce ,,Aby mieć sławę przed innymi. Historia olkuskich organów Hannsa Hummla".
9 września 2024 r. uczniowie klasy VII i VIII, w ramach finału Narodowego Czytania, odczytali bajkę ,,O Janku, co psom szył buty", która jest fragmentem ,,Kordiana" Juliusza Słowackiego. Akcja z pewnością zwróciła uwagę na bogactwo polskiej literatury, a także była okazją do poszerzenia wiedzy na temat patrona naszej szkoły.
2 września 2024 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po wakacyjnej przerwie wracamy pełni energii i zapału, gotowi do pracy, nauki i realizacji wspólnych celów i planów. Niech rok szkolny 2024/2025 będzie dla nas wszystkich pełen inspiracji, odkryć i niezapomnianych chwil.