Innowacja pedagogiczna w kl. I-III

Zajęcia teatralne realizowane są w oparciu o autorski program edukacji teatralnej

z elementami technik Celestyna Freineta „Teatralne podróże”.

Zajęcia teatralne stanowią szczególną formę aktywności i ekspresji twórczej dla uczniów. Aktywność dziecka należy do jego sfery rozwoju i trzeba ją właściwie stymulować i pobudzać przez odpowiednie zabawy, a taką jest niewątpliwie zabawa w teatr. Zajęcia teatralne wpływają korzystnie na wszechstronny rozwój dziecka, stanowią również uzupełnienie treści programowych, sprzyjają poszerzaniu i utrwalaniu wiadomości. Mowa, ruch, gest, śpiew połączone w kreatywną pracą dają możliwość wyrażenia siebie, rozwinięcia współpracy z rówieśnikami i stworzenia niezapomnianego spektaklu.

Zabawa w teatr wiąże się z planem działań szkolnych i jest w szkole niezbędna, bo zaspokaja potrzeby psychiczne dziecka. Jest wspaniałym pomysłem na dobre spędzenie czasu wolnego. Teatr stwarza dobrą atmosferę grupową i spełnia funkcję terapeutyczną.

Realizacja programu wiąże się z osiągnięciem następujących  celów ogólnych:

1. Zaznajomienie uczniów z wartościowymi utworami literackimi oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych jako źródła wiedzy i przeżyć osobistych.
  2. Kreacja własnego „JA”.
  3. Przybliżenie biografii wybitnych artystów.
  4.  Kształtowanie i wzbogacanie osobowości uczniów.
  5.  Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym.
  6. Poznanie mechanizmów tworzenia reklam i autoreklam.
  7.  Rozwijanie umiejętności operowania głosem pod względem dykcyjnym i intonacyjnym.
  8. Wzbogacanie słownika.
  9. Doskonalenie pamięci.
  10.  Nabywanie orientacji w czasie i przestrzeni.
  11. Nabywanie umiejętności rozróżniania, przeżywania i rozumienia wartości uniwersalnych: dobro,  prawda,  piękno,  przyjaźń, etc.
  12. Motywowanie do otaczania się i tworzenia piękna.
  13.  Nabywanie doświadczenia w pokonywaniu trudności i radzeniu sobie  z tremą.
  14. Minimalizacja lęku i stresu w działaniu.
  15.  Kształcenie umiejętności współdziałania zgodnie z normami współżycia społecznego.
  16.  Dostrzeganie w postaciach literackich i filmowych wzorów osobowych do naśladowania.
  17. Podporządkowanie potrzeb i celów jednostkowych celom i potrzebom zespołowym.
  18.  Rozwijanie uzdolnień aktorskich.
  19.  Pobudzanie uczniów do działań rozwijających zdolności aktorskie, recytatorskie, plastyczne, muzyczne i taneczne.
  20.  Promocja szkoły w środowisku lokalnym i poszerzenie oferty edukacyjnej oraz jakości pracy szkoły.
  21. Popularyzowanie sztuki poprzez współczesne środki masowego przekazu (strona internetowa szkoły, Facebook)
  22. Przygotowanie uczniów do odbioru sztuki teatralnej.
  23. Organizowanie wycieczek do instytucji kulturalnych: teatru, opery, filharmonii, muzeum.

Program jest realizowany od roku szkolnego 2011/2012.